bootstrap responsive templates
WCO FELSEFESİ NEREDEN GELİYOR?
TARİHÇE 
Dünya Vatandaşları Örgütü (WCO), bazı ülkelerin 1988 Seul’de gerçekleştirilen Olimpiyat Oyunlarını başlamadan önce boykot etmeyi planladıkları sırada ve uluslararası uçak seyahatlerinin gerçek bir tehdit altında olduğu 1987 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Birinci sınıf sporcular, yıllarca eğitim aldıktan sonra rekabet etme şansını yitireceklerdi. 
Bu kriz karşısında, Dr. KWAAK YoungHoon ve dünyanın farklı yerlerinde savaş ve yıkımlar yaşayan bireyler, siyasi boykotu durdurmak ve tüm sporcuların barışçıl Seul Olimpiyat Oyunları'na tam katılımını sağlamak adına birçok devlet başkanına hitap etmek üzere bu yapıyı -WCO- oluşturmuşlardır. Sıradan vatandaşlar tarafından başlatılan bu “Barış Hareketi” sonunda dünya liderlerinden destek almış ve Seul Olimpiyatları da planlandığı gibi ilerleyebilmiştir. Vatandaşların çabasıyla 1945 yılından bu yana Soğuk Savaş döneminde insanları ayıran duvar mucizevî bir şekilde parçalanmıştır. 

Seul Olimpiyatlarından sonra WCO, eski İpek Yolu Ruhu’nu canlandırmaya yardımcı olarak, Avrasya Kıtasındaki insanlık bağlarını yeniden kurmak üzere harekete geçmiştir. Çin’in Xian, Zhengzhou ve Lianyungang şehirlerinde düzenlenen konferanslarda, Birçok uzman ve hükümet yetkilisi, WCO’nun “Yeni Küresel İpek Yolu”nun geliştirilmesine yardımcı olmak, “Avrasya Kıtası Kara Köprüsü”nün ötesinde tüm ülkeleri birleştirmek ve böylece Dünya’nın ulaşılabilir bir “Küresel Köy” haline getirebilmek için WCO’nun vizyonuyla aynı noktada birleşmişleridir. 

'Demir Perde' ve 'Bambu Perdesi' tarafından ortaya çıkan küresel gerginliği hafifletmek için, WCO ve Dr. KWAAK, ortak komşu bölgenin gelişmesinde Rusya, Çin ve Kuzey Kore’ye yardımcı olmak için tasarlanan UNDP Tumen Nehri Bölgesi Kalkınma Programı’na katılmıştır. 

1990 yılında Pekin’den yola çıkan WCO, hızlı ekonomik değişimlerin yaşandığı zamanlarda İpek Yolu şehirlerinin eski mirasını korumak adına Çin Hükümeti’ne öneride bulunmuştur. Bu konularda ve ayrıca İpek Yolu Belediye Başkanları Forumu girişimi başlatılırken, WCO Tapei’den George Kuang (UNDP İpek Yolu Bölgesi Kalkınma Programı) ve Varşova Vojciech Hübner UNDP İpek Yolu Girişimi) ile işbirliği yapmıştır.  

2006 yılında 1. Belediye Başkanları Forumu (SRMF) Birleşmiş Milletler himayesinde WCO ile işbirliği içinde Özbekistan’ın Taşkent şehrinde gerçekleştirilmiştir. UNDP, bununla birlikte Çin Lanzhou-2007 ve Kazakistan Almatı-2008’deki iki SRMF’den sonra fonlarını tüketmiş ve SRMF’nin gerçek kurucusu olan WCO’dan ayrılmıştır. WCO, İpek Yolu şehirleriyle bir araya gelmek için forumlara her yıl devam etmiştir: Kore Pyeongtaek-2009, İran Siraz -2010, Rsuya Grozni-2011, Türkiye Gaziantep-2012, Kore Yeosu-2013, Urumçi-2010, Türkiye Bursa-2015, İran Kazvin-2016, Afganistan Kabil-2017. 2018 yılında ise Türkiye’nin Antalya şehrinde gerçekleştirilecektir. 

Birçok dünya vatandaşı ve önemli isimler, WCO'yu bugün önemli bir konuma getirmek için üstün bir çaba göstermiş ve zaman harcamışlardır: H. Tokhtaev, Taşkent; Zhang Jinliang, Lanzhou; Akhmetzhan Yessimov, Almatı; Myung-Ho Song, Pyeongtaek; Mehran Itemadi, Şiraz; M.M. Khuchiev, Grozni; Asım Güzelbey, Gaziantep; Chung-seog Kim, Yeosu; Ilham Sabir, Urumqi; Recep Altepe, Bursa; Masoud Nosrati, Kazvin; İbrahim Evrim, Antalya; Yong-li Zhao and Chau Ting Candy, Pekin; Sabina Dazdarvic, Belgrad; Emil Umetaliev, Bişkek; Harvey Cox, Boston; Boutros Galli, Kahire; Hanne Strong, Kopenhag; Thomas Bauer, Darwin; Fuat Özçörekçi, Gaziantep; Ibragim Idilov, Grozni; Man Kong Wong, Hong Kong; Maria Freitas, Lizbon; Magnus Bartlett, Londra; Stan Myers, Newton; Alvin Curling, Ontario; Sandy Vance, San Francisco; MyungHyun Lee and SangJoon Lee, Seul; James Mancham, Seyşeller; Hashem Mazaherizadeh, Şiraz; Ulf Sormark, Stockholm; Stephane Chevalier, Strazburg; Peter Woods, Sidney; Mohammad Khodadadi, Tahran; Norio Yamamoto, Tokyo; Kucevic Semsudin, Tutin; Sergei Posledov, Voronej. 


WCO FELSEFESİ 
Dünyadaki hiç kimse aynı değildir ve her biri benzersizdir; 
Dünyadaki hiçbir yer aynı değildir ve her yer benzersizdir. 

Bu felsefeye dayanarak, son 27 yıllık WCO etkinliklerinin katılımcıları ve 12 yıllık İpek Yolu Belediye Başkanı Forumu, eski İpek Yolu ruhunu canlandırmak ve Dünya Vatandaşlarının iyi niyet ve zekâlarına ışık tutmak için aşağıdaki konuları ele almıştır:
 

Glocalization 
“ Şehirlerin ekolojik ve kültürel açıdan benzersiz olmaları gerekir”.  
Bu kavram, ilk WCO İpek Yolu faaliyetlerinden biri olarak gündeme gelmiştir. 

Servernance 
“Vatandaşlar yönetilmekten ziyade hizmet görmelidir”. 
Bu kavram 2012’de gerçekleştirilen 7. SRMF Gaziantep Forumu’ndan bu yana geliştirilmektedir. 

Celebration 
“Uygarlık biriken insan faaliyetleridir; tabii ve zorunlu olarak birbirlerinden farklıdır”. 
Bu ahlaki tutum sonradan kazanılmıştır ve WCO medeniyetler arasındaki bu farklılıkları kutlamaktadır. 

Inperience 
Vatandaşların manevi yaşamlarına katkıda bulunmalı ve önyargıları önceden göz önüne alınarak değerlendirilmelidir.  

Beyond and Between 
“Sivil toplum Dünya üzerinde yaşayabilmeli ve çalışabilmelidir”. 
Bu kavram, dünya vatandaşlarını, Küresel Köy Uygarlığını daha uyumlu bir hale getirmeye yardım etmeleri konusunda özgür bırakmaktadır. 

© Antalya Büyükşehir Belediyesi - 2018